Kommenteeri

Sõnause parim kool külastas Vabamut ja kohtus presidendiga

2. juunil külastasid Vabamu muuseumi Tartu Hansa Kooli 4.–8. klasside õpilased, kes olid 2020 Sõnause sõnakorjel kõige aktiivsem koolikollektiiv.

Vabamust alguse saanud preemiareis jätkus Proto avastustehases ning päeva lõpuks said noored keeleuuendajad veeta koolitunni president Kersti Kaljulaidiga Kadrioru roosiaias. 

“Mulle meeldis väga kogu päev,” võttis pool aastat oodatud reisi muljed kokku 5. klassi õpilane Brenda. “Vabamus sai juurde uusi teadmisi ning põnev oli vaadata vanaaegseid asju. Protos meeldis mulle kõige rohkem see kino, kus VR-prillidega oli nagu Ameerika mägedel. Seal sai ise uurida ja tegutseda. Presidendi juures meeldis mulle teda kuulata. Seal oli väga ilus. Toit oli super! Jäin kogu päevaga väga rahule. Loodan, et selliseid üritusi toimub veel palju.”

Hansa kooli õpilased esitasid Sõnausel õpetaja Lea Sokmani abiga kokku 50 sõna, muu hulgas pakkusid nad uudissõnadena välja näiteks liiming (copy-paste), progeralli (hackathon), pereõpe (distantsõpe) ja vihvel (wifi).

Sõnause uudisdigisõnakorjele esitati 3866 sõnapakkumist 1191 inimese ja 41 kollektiivi poolt. Seda oli peaaegu kaks korda enam kui 10 aastat varem toimunud esimesel Sõnausel, mille kutsus ellu vabariigi president Toomas Hendrik Ilves.

Sõnausel oli omaette koolidele ja muudele kollektiividele suunatud sõnakorje vorm, mida kasutas 36 üldharidus-, üks kutse ning kolm kõrgkooli. Lisaks üksikarvestuses sõnu esitanutega osales Sõnausel kokku 851 noort vanuses 10-24 ehk üle poole sõnade esitajatest olid noored, sh aktiivseim vanuserühm olid 15-19aastased (463 sõnade esitajat).

Kõiki 2020. aastal Sõnausele esitatud sõnu saab vaadata Noorte Vabamu iseõppimiskeskkonna sõnastikust

Lisa kommentaar

Email again: